Advertisement

Yunan hükümeti ile AB Komisyonu, Avrupa Merkez Bankası ve IMF temsilcilerinden oluşan troyka heyetinin, gelecek iki yıl için yapılacak 11,5 milyar euroluk kesinti paketinin önemli kısmında anlaştığı bildirildi.

AMNA Haber Ajansının haberine göre, Yunanistan Maliye Bakanlığı kaynakları, Maliye Bakanı Yannis Sturnaras ile troyka heyeti arasında yapılan toplantı sonrası 2013-2014 kamu harcamalarına kesinti getirecek tasarruf önlemlerinin büyük kısmı üzerinde anlaşıldığını belirtti.

Gelecek hafta sonuna kadar, hükümetin ekonomi kurmaylarının da katılımıyla ile troyka arasında görüşmelerin süreceği, 2012 bütçesi için alınacak eşdeğer önlemler ve 2013-2014 için 11,5 milyar euroluk kesinti paketinin tamamlanacağı belirtildi.

Eurogroup toplantısından önce Eylül ayı başında her şeyin tamamlanacağını ifade eden kaynaklar, troykanın Atina'dan ayrılacağını ve Eylül'de müzakereleri tamamlamak için yeniden geleceğini kaydetti.

Kurtarma paketinin gelecek dilimiyle ilgili bir sorun olmadığını kaydeden kaynaklar, Eurogroup Başkanı Jean-Claude Juncker'in bir çözüm bulunacağını söylediğini de hatırlattı.

Öte yandan Juncker'in 22 Ağustos'ta Atina'yı ziyaret edeceği bildirildi.