Advertisement

Richmond Fed Başkanı Jeffrey Lacker, Fed'in sıfır seviyesine yakın faizi en azından 2014 yılının sonuna kadar sürdürme kararına, böyle bir genişlemenin muhtemelen gerekli olmayacağı için muhalif olduğunu söyledi.

Lacker, "Aşırı düşük politika faizi, bu denli uzun bir süre için muhtemelen gerekli değil" dedi ve "Fed Açık Piyasa Komitesi'nin (FOMC) açıklaması düşük faize benden daha çok güveni ifade ediyor ve bu durum, mevcut ekonomik görünüme dayanıyor" şeklinde görüş bildirdi.

Lacker, son toplantıyla birlikte, beş toplantı üst üste, Fed'in politika faizini rekor düşük seviyede tutmaya devam etme kararına muhalif kaldı. Lacker'ın bu açıklaması, Cuma günü tarım dışı istihdamın 163,000 ile beklenenden daha hızlı arttığı ve işsizlik oranının beklenmedik bir şekilde son beş ayın en yüksek seviyesi olan yüzde 8.3'e çıktığını gösteren veriler açıklanmadan önce yapıldı.

Lacker, "Ekonomik koşullarının önümüzdeki birkaç yıldaki seyrine ilişkin önemli boyuttaki belirsizlik, faizlerin gelecekteki seyri ile ilgili tahmin yapmayı zorlaştırıyor" dedi.

Hisse senedi endeks vadeli kontratları ve ABD Hazine tahvil faizleri, Cuma günkü istihdam verilerinin açıklanmasının ardından yükselişlerini genişletti. Eylül vadeli Standard & Poor's 500 (S&P 500) endeks kontratı veri sonrası güçlü bir ralli yaptı. 10 yıl vadeli ABD Hazine tahvillerinin faizi ise yedi baz puan ya da 0.07 yüzde puanı yükselerek yüzde 1.55'e çıktı.

Fed 1 Ağustos'taki toplantısında, gerekli görüldüğünde, büyümeyi desteklemek ve üç yılı aşkın süredir yüzde 8'in üzerinde seyreden işsizlik oranını düşürmek için ilave teşviklere gidebileceğini kaydetti.

ABD merkez bankası ayrıca, Twist Operasyonu olarak bilinen, portföyündeki tahvillerin vadesini uzatmak için, 667 milyar dolarlık kısa vadeli borçlanma kağıtlarının uzun vadelilerle değiştirilme programının devam edeceğini kaydetti.