Advertisement

Fed politikalarının toparlanmayı sağlayamayacağını savunan ABD'deki Maryland Üniversitesi Robert H. Smith İşletme Fakültesi profesörlerinden Peter Morici, Kongre'nin de ABD'yi yaklaşan mali uçurumdan kurtaramayacağını söyledi.

Morici, ABD ve Çin arasındaki ticari politikalara daha sert tepkiler gösterilmesinin ve enerji aramalarının artırılmasının daha güçlü bir toparlanma sağlayacağını, bunlar yapılmazsa Amerika'nın "can sıkıcı" toparlanmasının devam edeceğini belirtti.

Para politikasının yapabileceklerinin sınırlı olduğunun altını çizen Morici, "Fed'in dile getirmesi gereken ancak siyasi nedenlerden ötürü getiremediği şeyler arasında Çin ile yapılan ticaretteki açık ve enerji politikalarının bulunması gerekiyor. Bu kalemler ülkeyi geriletiyor" dedi.

ABD'nin toplam GSYH'sinin yüzde 3'ünden fazlasını oluşturan yıllık 600 milyar dolara ulaşan ticaret açıkları konusunda harekete geçilseydi ekonominin otomatik ve ciddi olarak desteklenmiş olacağına dikkat çeken Morici, bunun, hükümetin, Çin'in Döviz piyasalarına müdahelerini gerektirdiğini belirtti. Morici aynı zamanda çok popüler olmasa da da Körfez'de de daha fazla petrol çıkarma çalışması yapılmasının gerektiğini söyledi.

Cuma günü açıklanan son istihdam rakamlarına değinen Morici, 160 bin civarında kişinin hiçbir şekilde "dönüm noktası" olmadığını, sadece son aylarda 75-80 binlerde seyredilmesinden ötürü "kulağa fazla" geldiğini ifade etti..