Advertisement

Dünyanın en büyük ekonomisi ABD'de istihdam ve hizmet sektörü verilerinin beklentileri aşmasıyla yatırımcıların, ABD'deki büyümenin yavaşladığına ilişkin endişelerinin gevşemesi sonucunda Asya Borsaları yükseldi; MSCI Asya Pasifik Endeksi son 1 ayın en yüksek kapanışını yaptı.

Satışlarının yüzde 60'ını ABD'de gerçekleştiren Li&Fung Ltd. yüzde 3.7 değer kazandı. Asahi  Glass Co., Nomura Holdings Inc.'in şirketin kâr görünümü notunu nötrden "alıma" çevirmesinin ardından yüzde 7.5 yükseldi. Dünyanın en büyük maden şirketi BHP Billiton Ltd., emtia fiyatlarındaki artışın ardından yüzde 2.2 primlendi. Geçtiğimiz hafta kayıplarını genişleten tüketici elektronikleri üretici Sharp Corp. yüzde 4.7 değer kaybetti.

MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 1.9 kazançla 119.16 puana yükseldi. Değer kaybeden her hisseye karşılık 6 hissenin değerlendiği endeks 4 Temmuz'dan bu yana en yüksek kapanışına yöneldi. Asya Pasifik Endeksi, Avrupa Merkez Bankası'nın borç krizini kontrol alacak acil bir önlem almaması ve Fed'in daha fazla teşvikten kaçınması üzerinde geçtiğimiz haftayı ekside kapamıştı.

ABD'nin istihdam verisinin  memnun edici olduğunu söyleyen UBS AG'nin Avustralya'daki varlık yönetimi biriminin müdürlerinden George Boubouras, ABD ekonomisinin nabzının attığını belirterek, Fed ve AMB'nin de harekete geçeceklerinin sinyalini vermiş olduğunu ifade etti.