Advertisement

Tarımdışı istihdam verisinin, dünyanın en büyük ekonomisi ABD'nin yavaşladığına ilişkin endişeleri gevşetmesi üzerine Japon hisseleri değerlendi; Nikkei 225 Endeksi Haziran'dan bu yana en büyük kazancına yöneldi.

Satışlarının yüzde 30'unu ABD'de kaydeden fotoğraf makinası üreticisi Canon Inc. yüzde 3.5 değerlendi. Asya'nın en büyük otomobil üreticisi Toyota Motor Corp., tahminlerin üzerinde ilk çeyrek kârı açıklamasının ardından  yüzde 2.3 primlendi. Sharp Corp., Hon Hai Industry Co.'nun şirkete yapacağı yatırımı yeniden gözden geçireceği haberinin etkisiyle kayıplarını genişleterek 37 yılın en düşüğüne geriledi.

Nikkei 225 Endeksi yüzde 1.9 kazançla 8,713.79 puana çıkarak 8 haftanın en büyük kazancına işaret etti. Geniş kapsamlı Topix Endeksi yüzde 1.5 artışla 734.62 puana yükseldi. Endekste değer kaybeden hisselerin 3 katı kadar hisse değer kazandı.

İstihdam verisinin oldukça iyi olduğunu ve yatırımcıların güvenini desteklediğini belirten Mizuho Asset Management Co.'nun fon yöneticilerinden Yoshihisa Okamoto, Japon piyasasındaki yatırımcıların ABD ekonomisini, Avrupa'nın sorunlarından daha çok önemsediğine dikkat çekti.

Dünya genelinde merkez bankalarının büyümeyi desteklemek için politikalarını gevşetmesi üzerine Topix Endeksi Haziran'dan kaydettiği bu yılın en düşüğünden yüzde 5.7 geri sıçradı. Borsadaki düşüş, hisselerin, defter değerlerinin 0.9 katından fiyatlanmasına neden oldu. Bu oran Standard&Poor's 500 Endeksi'ndeki hisseler için 2.2 ve Stoxx Europe 600 hisseleri için de 1.5 katında seyrediyor.

S&P 500 Endeks Vadelileri büyük bir değişiklik kaydetmedi. Endeks Cuma günü ABD'nin tarımdışı istihdamının 160 bin kişi eklendiğine işaret eden verinin ardından yüzde 1.9 yükselmişti.