Advertisement

Dünya genelinde piyasaların merkez bankalarının büyümeyi desteklemeye hazır olduğu beklentisiyle yaptığı ralliye Asya Borsalarının da dahil  olmasının ardından güvenli varlık talepleri azaldı; yen ve dolar, euro karşısında 3 haftanın en düşük seviyesine işaret etti.

Japonya Merkez Bankası'nın 8 Ağustos'ta başlayacak 2 günlük toplantısında yeni zayıflatmak üzere müdahale edeceği spekülasyonu üzerine yen, önemli para birimleri karşısında kaydettiği geçtiğimiz haftaki kayıplara tutundu. Fed Başkanı Ben Bernanke'nin bugünkü konuşmasının öncesinde Dolar Endeksi 1 ayın en düşüğüne geriledi. Almanya'da ve İtalya'da yarın açıklanacak olan fabrika siparişleri ve sanayi üretimi verilerinde düşüş beklenmesinden ötürü eurodaki kazançlar sınırlı oldu.

Risk piyasalarının şu anda kilit direnç seviyelerinde seyrettiğini ve bu engeli aşarlarsa, bunun piyasa beklentisinin olumlu olduğunu kanıtlayacağını söyleyen Rochford Capital'ın yönetici direktörü Thomas Averill, bu senaryoda yen  ve doların geride kalacağını belirtti.

Yen, euro karşısında 97.80 düzeyinden 12 Temmuz'dan bu yana en düşüğüne işaret ederken, dolar karşısında da 78.45'ten işlem gördü. Dolar, euro karşısında 1.2444'ten 5 Temmuz'dan bu yana en düşük seviyesini kaydetti.

ABD'nin en çok işlem yaptığı 6 ülkenin para birimi karşısında doların hareketini izleyen Dolar Endeksi yüzde 0.3 kayıpla 82.080'ye geriledi.

MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 1.8 kazançla 3 gün süren kayıp dönemini sonlandırdı. Standard&Poor's 500 Endeksi 3 Ağustos'ta yüzde 1.9; Stoxx Europe 600 Endeksi de yüzde 2.4 yükseldi.