Advertisement

Dünyanın en büyük ekonomisi ABD'de tarımdışı istihdamın Temmuz'da beklentinin üzerinde artmasıyla yavaşlama endişelerinin gevşemesi üzerine Asya paraları, Güney Kore wonu öncülüğünde güçlendi.

Bloomberg-JP Morgan Asya Dolar Endeksi, ABD'de tarımdışı istihdamın 163 bin kişilik artış kaydetmesinin sonrasında 1 haftanın en yükseğine tırmandı. Çin Merkez Bankası da dün ince ayar politikalarını yoğunlaştıracağını ve Döviz reformlarını sürdüreceğini açıkladı.

Döviz piyasasının ekonomik görünüm ile birlikte rahatlamaya başladığını söyleyen Commonwealth Bank of Australia'nın Singapur'daki stratejistlerinden Andy Ji, bardağın yarı dolu olmasına rağmen, piyasaların olumlu gelişmelere odaklandığını belirtti.

Güney Kore wonu, ABD doları karşısında yüzde 0.8 güçlenerek 1,125.95 seviyesine, Malezya ringgiti de yüzde 0.7 değerlenerek 3.1034'e yükseldi. Tayland bahtı ve Filipin pezosu yüzde  0.2'şer değerlenerek sırasıyla 31.49 ve 41.762 düzeylerinden işlem gördü.

Yen hariç Asya'da en çok işlem gören para birimlerinin hareketini izleyen Asya Dolar Endeksi 115.58 puan ile 31 Temmuz'dan bu yana en yüksek düzeyine tırmandı.

Kospi Endeksi'nin 4 günden bu yana ilk kez yükselmesinin ardından yen, 1 haftanın en büyük sıçramasını kaydetti. Bloomberg anketine katılan 10 ekonomistin 5'i Kore Merkez Bankası'nın bu hafta faiz indireceğini söyledi.