Advertisement

Atina'da 1 haftadır devam eden görüşmelerin ardından Yunanistan ve uluslararası kreditörleri, ekonomiyi desteklemek için politika çabalarının güçlendirilmesi ve kurtarma paketinin şartlarına uyulması ihtiyacında anlaşma sağladı.

Avrupa Komisyonu, Avrupa Merkez Bankası ve Uluslararası Para Fonu yetkililerinden oluşan Troyka Heyeti Pazar günü görüşmelerin bitiminde Yunanistan Maliye Bakanı Yannis Stournaras ile bir araya geldi. Görüşmeler, Yunanistan'ın 240 milyar euroluk kurtarma paketlerinin ödemelerini alıp alamayacağını belirleyecek.

Troyka Heyeti, programın uygulanmasına yönelik tartışmaların yapıcı olduğunu ve hedeflerin tutturulması için politika çabalarının güçlendirilmesi ihtiyacı konusunda da anlaşıldığını söyledi.

Yunanistan Başbakanı Antonis Samaras 1 Ağustos'ta koalisyon hükümetindeki diğer 2 parti liderinin 2013 ve 2014 bütçelerinde 11.5 milyar euroluk daha kesinti yapılması konusundaki desteğini son anda kopardı. Paketin Eylül'deki Euro Bölgesi maliye bakanları toplantısının öncesine yetişmesi gerekiyor.