Advertisement

Troyka Heyeti'nin, Yunanistan'ın kurtarma paketi şartlarında ilerleme kaydettiğini söylemesi ve ABD'de beklentinin üzerinde gelen istihdam rakamlarının Asyalı ihracatçıların görünümünü desteklemesi sonucunda gelişen piyasalar endeksi 3 ayın en yükseğine tırmandı.

Satışlarının yüzde 35'ini ABD ve Avrupa'da kaydeden Samsung Electronics Co. 1 haftanın en büyük sıçramasını kaydetti. Hon Hai Precision Industry Co. ve bağlı olduğu Foxconn Technology Co., Hon Hai'ın Sharp Corp. hisselerindeki teklif fiyatını yeniden gözden geçireceği planı üzerine yüzde 7 değer kazandı. Epistar Corp., UBS AG'nin kredi notunu yükseltmesinin ardından 7 haftanın en büyük artışına işaret etti.

MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi yüzde 1.2 kazançla 964 puana çıktı ve 11 Mayıs'tan bu yana en yüksek kapanışına hazırlanıyor. Atina'da 1 haftadır devam eden görüşmelerin ardından Yunanistan ve uluslararası kreditörleri, ekonomiyi desteklemek için politika çabalarının güçlendirilmesi ve kurtarma paketinin şartlarına uyulması ihtiyacında anlaşma sağladı. Dünya Ticaret Örgütü'nün verilerine göre, MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi'nde yer alan 21 ülke, toplam ihracatının yüzde 30'unu Avrupa Birliği ülkelerine gönderiyor. 3 Ağustos'ta açıklanan veriler ise ABD'de tarımdışı istihdamın Temmuz'da bir önceki ayın iki katı artış kaydettiğine işaret etti.

Hisselerin ABD'den ve diğer yerlerden gelen "kötünün iyisi" haberlerle değer kazandığını belirten CIMB-Principal Asset Management Bhd.'nin yatırım genel müdürü Raymond Tang, ABD rakamlarının daha iyi olduğunu, ancak her şeyin iyi olmadığını söyledi. Tang, piyasanın bardağın dolu yanını görmek istediğini ifade etti.

Güney Kore Kospi Endeksi yüzde 2 ile Asya Borsalarının en çok kazananı olurken, won da 27 Temmuz'dan bu yana en büyük sıçramasını kaydetti. Hang Seng China Enterprise Endeksi yüzde 1.6, Tayvan'daki Taiex Endeksi ise yüzde 1.1 arttı. Hindistan'ın Sensex Endeksi ve Vietnam'daki VN Endeksi yüzde 1.2'şer yükseldi. Hint rupisi 1 haftanın en büyük kazancına işaret etti.

Teknoloji hisseleri MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi'nde yer alan 10 sektör arasında en çok artış kaydeden grup oldu. Endeks bu yıl yüzde 5.2 tırmanarak, yüzde 6.8 yükselen MSCI Dünya Endeksi'nin gerisinde kaldı. Gelişen piyasalar endeksi, tahmini kazançların 10.6 katından fiyatlanıyor.