Advertisement

Bakır fiyatları, dünyanın en büyük tüketicisi Çin'de ekonomik yavaşlamanın talebi düşürebileceği endişeleri ile, geçen haftaki düşüşünü genişletti.

Üç ay vadeli bakır kontratı, Londra Metal Borsası'nda (LME) yüzde 0.7 düşerek, ton başına 7,390.25 dolara kadar indikten sonra, Seul saati ile 16:43'te 7,396.25 dolara geldi. Metal geçen hafta, Avrupa Merkez Bankası ve Fed'in ilave teşvik açıklamasında bulunmaktan kaçınmasının ardından yüzde 1.6 düşmüştü. Eylül vadeli bakır, New York Comex piyasasında yüzde 0.6 düşerek pound başına 3.348 dolara geriledi.

Tong Yang Securities Inc. metal traderı Lelia Kim, "Bu hafta açıklanacak bazı Çin verileri var, ancak genel yatırımcı beklentisi, şu an için, fazla iyimser görünmüyor" dedi ve "Geçen hafta Avrupa Merkez Bankası'ndan kaynaklanan hayalkırıklığının ardından, yatırımcılar , bu haftaki programlı politika olaylarından fazla birşey beklemiyor" değerlendirmesinde bulundu.

Çin'de imalat sanayı dşı sektörler, yeni siparişler ve iş dünyası görünümünün zayıflaması ile birlikte, Temmuz ayında daha yavaş genişledi. Resmi bir verinin 3 Ağustos'ta gösterdiği üzere, ihracat ve sanayi üretimindeki yavaşlama, hizmet sektörüne de sıçrayabilir.

Çin'de imalat sanayi endeksi, geçen hafta açıklanan verilere göre, denizaşırı siparişlerin ve üretimin düştüğünü gösteren endekslerle birlikte, son sekiz ayın en zayıf seviyesine gerçekleşmişti.  Çin'de tüketici fiyatları ve sanayi üretimi verileri 9 Ağustos'ta ve dış ticaret dengesi 10 Ağustos'ta açıklanacak.

Şanghay Vadeli İşlemler Borsası tarafından izlenen bakır stokları geçen hafta yüzde 4.9 yükselerek 164,111 tona çıktı. Kasım vadeli bakır kontratı Şanghay piyasasınd yüzde 0.7 yükselerek ton başına 54,460 yuandan (8,547 dolar) kapandı.

Kurşun, çinko, aluminyum, nikel ve kalay, LME'de değer kaybetti.