Advertisement

Çin ekonomisindeki yavaşlamaya dikkat çekerek kayıp öngören Haitong Securities Co.'nun aksine UBS AG, gelişen piyasalar arasında bu yılın en kötü performansına sahip olan Çin Borsası'nın yıl sonuna kadar yüzde 20 kazanç sağlayacağı tahmininde bulundu.

UBS'in Çin hisseleri stratejileri müdürü Chen Li, Çinli politikacıların en azından bir kez daha yapacağı faiz indiriminin Şanghay Bileşik Endeksi'nin Mart'tan bu yana kaydettiği yüzde 13 oranındaki düşüşten sıçrama yapmasına yardımcı olacağını söyledi. Çin'in en büyük ikinci aracı kurumu Haitong Securities Co.'nun hisse senedi stratejistlerinden Chen Ruiming ise ihracattaki düşüş ve Pekin hükümetinin emlak fiyatlarındaki kontrollerinin sektörü aşağı çekmesiyşe Şanghay Bileşik Endeksi'nin bu yıl yüzde 6 daha düşüş kaydederek 2,000 puanın altına gerileyeceğini öngördü.

Piyasa konusunda ihtiyatlı olduklarını belirterek bu yıl çok fazla yatırım fırsatı olmayacağını söyleyen Haitong'un stratejisti Chen, Çin'in emlak ve ihracat odaklı 10 yıllık büyüme modelinin büyük bir değişimden geçtiğini ve bu yıl ekonominin dibi görmeyeceğini savundu.

Birbiriyle çelişen görüşler Çin'in,  politikalarının yavaşlamayı kontrol altına alabileceği konusunda yatırımcıları ikna etmede yaşadığı sıkıntıya da dikkat çekiyor. Brezilya, Hindistan ve Rusya'daki borsaların 3 aydır gerisinde kalan Şanghay Bileşik Endeksi bu yıl yüzde 2.4 aşağıda seyrediyor.

Çin Borsası bugün yerel saat iltibariyle 13:20'de yüzde 0.7 yukarıda 2,147.35 puanda seyrediyordu. Endeks 3 Ağustos'ta regülatörlerin işlem ücretlerini yüzde 20 indirmesinin ardından yüzde 1 yükselerek 29 Haziran'dan bu yana en büyük kazancına işaret etti.

İsviçre'nin en büyük bankası UBS'teki Chen, yatırımcılara makina üreticisi ve emlak imarcısı şirketlere yatırmalarını tavsiye etti.