Advertisement

Uluslararası piyasalar, İtalya Başbakanı Monti'nin para birliğinin risk altında olduğu yolundaki açıklamalarından sonra tedirgin. Alman tahvilleri değer kazanıp, buna bağlı olarak faiz son bir ayın en yüksek seviyesinden düşerken, euro değer kaybetti. Hisse senetleri ve ABD endeks vadeli kontratları yukarı yönde hareket etti ve emtia grubu soya fasülyesinin öncülüğünde geriledi.

Almanya'nın 10 yıl vadeli tahvillerinin faizi New York saati ile 07:20'de altı baz puan aşağıda seyrederken, İspanya'nın iki yıl vadeli tahvillerinin faizi 42 baz puan geriledi. Euro dolar karşısında yüzde 0.3 değer kaybetti. Stoxx Europe 600 Endeksi ve Eylül vadeli Standard & Poor's 500 (S&P 500) endeks kontratının her ikisi de yüzde 0.2 yükseldi. Geçen hafta işlem hatası yüzünden iflasın eşiğine gelen Knight Capital Group Inc. yüzde 34 değer kaybetti. ABD'de sıcak hava koşullarının mola vereceği yolundaki tahminlerin ardından Soya fasülyesi yüzde 2.2 ve doğal gaz yüzde 1.8 düştü.

İtalya Başbakanı Mario Monti, Alman Der Spiegel dergisine verdiği demeçte, Euro Bölgesi'nin "psikolojik bozulma" işaretleri gösterdiğini söyledi. Almanya Başbakanı Angela Merkel'in hükümeti, Sözcü yardımcısı Georg Streiter'in bugün açıkladığı üzere, Avrupa Merkez Bankası'nın geçen hafta açıkladığı tahvil alım planını destekliyor. İtalya Merkez Bankası Başkanı Ignazio Visco ise, la Republica'ya yaptığı değerlendirmede, Avrupa Merkez Bankası'nın, artan yavaşlama işaretlerini dengeleyebilmek için politika faizini indirebileceğini söyledi.

Londra'da Deutsche Bank AG stratejisti Jim Reid,"Volatilite ve risk kaynaklarının büyük bölümünün önümüzdeki birkaç ay boyunca süreceği söylenebilir, ancak Avrupa Merkez Bankası'nın agresif bir şekilde tahvil aldığı noktaya gelirsek, bu durumda, Avrupa'nın büyüme mucizesine ulaşmaya çaba göstermesi için daha fazla zamanı olur "değerlendirmesinde bulundu.

İki yıl vadeli Alman tahvillerinin faizi eksi yüzde 0.057 seviyesindeydi ve bu kağıdın faizi böylelikle, 22 gündür ard arda sıfır seviyesinin altında kaldı. Aynı vadeli İtalyan tahvillerinin faizi dokuz baz puan düşerken, Portekiz faizi 75 baz puan geriledi.

İlgili haber burada...

 

İlgili haber burada...

 

BU HABERE YORUM YAZ
 
07 Ağustos 2012 Salı, 01:53 Misafir bence ekonomi hiç iyi degil dünya çıkmaza gidiyor