Advertisement

Fed Başkanı Ben S. Bernanke, Amerikan ekonomisinin gücünü gösteren endekslerin, ABD vatandaşların çektiği sıkıntıları yansıtmayı başaramıyor olabilir.

Bugün Cambridge'de yapılacak bir konferans için hazırladığı notlarında Bernanke, "Her ne kadar tüketici harcaması, kullanılabilir gelir, hanehalkı net değeri ve borç hizmeti ödemeleri gibi bazı ölçülerinde içinde olduğu göstergeler ekonomik toparlanmaya doğru işaret etse de, bir çok kişinin ve hanehalkının zor ekonomik ve finansal koşullardan dolayı sıkıntı çektiği açık" dedi.

Fed Açık Piyasa Komitesi (FOMC), 1 Ağustos'ta yaptığı açıklamada zayıflayan ekonomik genişlemeyi hızlandırmak ve son 3 yıldan daha fazla bir süredir yüzde 8'in üzerinde asılı kalan işsizlik oranını düşürebilmek için gerekirse yeni teşvikler yapabileceğini belirtti.

Bernanke para politikası görünümü, ekonomik görünüm veya 1 Ağustos'taki açıklamaya herhangi bir yorum getirmedi. Fed Başkanı'nın ifadeleri ekonomik tedbirler üzerinde yoğunlaştı.

Fed'in 58 yaşındaki, daha önce ünlü Princeton  Üniversitesi'nde eğitim veren şefi, ekonomistlerin mikroekonomik verilere daha çok dikkat etmesi gerektiğini söyleyerek bu verilerin, hanehalkı ve şirketlerin tecrübelerinin derinliğini daha iyi yansıttığını söyledi. Aynı zamanda araştırmacıların, Fed'in politikalarının en büyük amacı olan ekonomik refah için daha direkt ve daha iyi tedbirler üzerine yoğunlaşmaları gerektiğini belirtti.