Advertisement

Avrupa hisse senetleri, Yunanistan ve kreditörlerinin ekonomik büyümeyi desteklemek için politikaları güçlendirme konusunda mutabakata varmasıyla gösterge endeks Stoxx Europe 600'ün 4 aydır gördüğü en yüksek seviyeyi devam ettirerek ilerledi

BNP Paribas SA yüzde 4.1'lik yükselişle bankaların tırmanışına öncülük etti. Japon Toyota Motor Corp.'un satış hedeflerini arttırması üzerine otomobil üreticileri kazanç sağladı.


Stoxx 600 Endeksi yüzde 0.5 yükselerek, Londra saati ile 16:30'da 266.81 puana çıktı. Endeks, geçtiğimiz hafta açıklanan ABD istihdam verilerinin ekonomistlerinin beklentilerini geçmesiyle yüzde 2.2 yükselmiş ve 2 Nisan'dan beri en yüksek seviyeyi görmüştü.

Stoxx 600 Endeksi, politika yapıcıların İspanya bankaları için borç geri ödeme koşullarını gevşetmesi ve merkez bankalarının ekonomiye destek için ilave teşvik tedbirleri açıklayacağına yönelik iyimserliğin artması ile, dokuz hafta üst üste yükseliş gösterdi ve Ocak 2006'dan bu yana en uzun süreli haftalık çıkış dönemini yaşadı.

Bloomberg tarafından toplanan verilere göre, endekste listelenen şirket hisselerinin işlem görme oranı 30 günlük ortalamanın yüzde 19 altında kaldı.