Advertisement

ABD Merkez Bankası geçtiğimiz hafta yeni bir tur parasal genişlemeden kaçınmasa da, birçok ekonomist her geçen gün ekonomik göstergelerin Fed'i adım adım QE3'e yaklaştırdığına inanıyor. Ancak Wells Capital Management'ın baş yatırım stratejisti James Paulsen, Fed'in ekonomiyi kendi kendine toparlanmasına ve sıçramasına izin vermesinin gerektiğini düşünüyor.

The New York Times gazetesine konuşan Paulsen, Fed'in şu an hiçbir şey yapmaması gerektiğini savunarak, Fed'in önceki 4 yıldaki "sınırlı başarısı" göz önünde bulundurulduğunda, artık ekonominin kendi hâline bırakılmasının zamanının geldiğini söyledi.

Öte yandan diğer uzmanlar geçtiğimiz çeyrekte büyümenin yüzde 1.5 olarak gerçekleşmesi ve işsizlik oranının 3 yıldan uzun süredir yüzde 8.3'te seyretmesinin, Fed'e harekete geçmekten başka seçenek bırakmadığına inanıyor.

Perakende satışlardaki kazançlara ve konut piyasasındaki canlanmaya dikkat çeken Paulsen ise bu verilerin ekonominin dibi gördüğüne işaret ettiğini anlattı ve "Ekonomideki kendi kendine iyileşme süreci başladı. Fed, gevşemeden çok sıkılaştırmayı düşünmeye başlamalı" dedi.

Ancak Fed'in Paulsen'in tavsiyesini takip edeceğini düşünen ekonomistlerin sayısı şimdilik fazla görünmüyor.