Advertisement

Avrupa için en iyisinin olmasını uman Wall Street bankaları, bir yandan da sessizce Euro Bölgesi'nden bazı ülkelerin çıkabileceğine hazırlanıyor.

İngiliz Financial Times gazetesinin haberine göre, Euro Bölgesi ülkelerindeki yatırımlarını azaltan ABD'nin büyük finansal kuruluşları, diğer kurumlara ve müşterilerine de kontratlarını yeniden yapılandırılmalarını ya da başka ortaklar bulmalarını telkin ediyor.

Gazete aynı zamanda bankaların, Yunanistan ve İspanya'nın eurodan çıkması durumunda drahmi ve peseta ile ödeme almayı önlemenin yollarını aradığını yazdı. Her iki ülkenin de eurodan çıkış senaryolarıyla geri dönecekleri para birimlerinin, eurodan daha düşük değerde olacağı düşünülüyor.

Financial Times'ın sözlerine yer verdiği bir Wall Street yöneticisi, şu anda ellerinde mevcut olarak euro bazlı kontratların olduğunu, ancak İspanya'nın eurodan çıkması hâlinde bu kontratların cinsinin değişip değişmeyeceğini bilemediklerini söyleyerek, bu sebeple Londra yasalarına başvurmanın en iyi yol olduğunu belirtti.