Advertisement

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi'nin, İspanya ve İtalya'nın kısa vadeli tahvil faizlerinin aşağı çekilmesine yönelik açıklamaları, bu ülkeleri daha fazla kısa vadeli kağıt satmaya yöneltebilir ve bu durum, önümüzdeki yıllarda, bu ülkelerin yeniden finanse etmeye ihtiyaç duyacakları borç miktarını artırabilir.

İtalya ve İspanya'nın iki yıl vadeli tahvillerinin faizi, Draghi'nin 2 Ağustos'ta Avrupa Merkez Bankası'nın (AMB), krizle mücadele planının bir parçası olarak, "getiri eğrisinin yakın ucundaki" borçlanma kağıtlarını alabileceğini kaydetmesinin ardından hızla düşmüştü. İspanya'nın iki yıl ve 10 yıl vadeli tahvillerinin faizleri arasındaki fark, 6 Ağustos'ta en az 20 yıllık sürenin en yüksek seviyesine çıkarken, İtalyan tahvilleri için aynı fark da rekor seviyeye yaklaştı.

İspanyol tahvillerinin ortalama vadesi, İspanya'nın, İtalya' gibi, tüm yıl boyunca 15 ya da 30 yıl vadeli tahvil arzı yapmamasının etkisi ile, 2004 yılından bu yana en kısa süreye geriledi. Başbakanlar Mario Monti ve Mariano Rajoy'un euronun hayatta kalmasını tehdit edebilecek kurtarma paketlerinden kaçınmak için mücadele evrmeleri ile birlikte, AMB'nin kısa vadeli tahvil alım planı riskleri iki ülkenin hazineleri üzerindeki baskıyı artırıyor.

Londra'da Glendevon King Asset Management'tan Nicola Marinelli, "AMB'nin yaptığı, durumu daha kötü hale getiriyor" dedi ve "Kısa vade üzerinde odaklanma bir ülke için çok tehlikeli, zira bu, her geçen yıl daha fazla miktarda borcu çevirmek zorunda kalınacağı anlamına geliyor" değerlendirmesinde bulundu.