Advertisement

ABD Sermaye Piyasaları Kurumu SEC, Knight Capital Group Inc.'in otomatik işlemlerin idaresini düzenlemelere çevirebilecek zararlarının ardından yeni kurallar yazıyor.

Knight Capital'ın 1 Ağustos'ta kaydettiği, şirketi neredeyse iflasa sürükleyen 440 milyon dolarlık işlem zararının ardından SEC, Borsaların işlem taleplerini idare sitemlerini garanti altına alan mevcut politikaları üzerinde yeniden çalışmaya başladı.

SEC Başkanı Mary Schapiro 3 Ağustos'ta ekibine, borsaları ve diğer piyasa merkezlerine, sistemlerinin entegrasyon ve kapasitesini garantileyecek özel programlar kullanmak zorunluluğu getirecek uygulamalar üzerinde çalışmalar yapılması çağrısında bulundu. Kurum önümüzdeki ay işlem teknolojilerindeki denetimleri görüşmek üzere bir araya gelecek.

Knight Capital'daki arıza, 6 Mayıs 2010'da 1 tam gün süren ve piyasaları çökerten teknik sorunların ardından getirilen tedbirleri de alaşağı etti. Schapiro, yeni piyasa girişi kurallarının, aracı kurumlarını, işlemlerinin düzgün çalıştığını garantilemek ile yükümlü bıraktığını söyledi.

1987'deki piyasa çöküşünün ardından uygulamaya konuşan SEC'in otomasyon düzenleme politikaları, borsaların, regülatörü işlem hataları ve güvenlik boşlukları konusunda uyarmasını gerektiriyor. Konuyla ilgili bigi sahibi olan bir kaynak, politikaların bu kısmının, yeni kuralların temelini oluşturacağını söyledi.

Schapiro Mart 2011'deki konuşmasında borsa politikalarının zorunlu hâle geitirilmesi gerektiğini savunmuştu.