Advertisement

ABD endeks vadelileri, Amerika'da zayıflayan petrol talebi ve yavaşlayan Alman ihracatının küresel ekonominin bocaladığına yönelik endişeleri arttırmasıyla düşerek, Standard & Poor's 500 (S&P 500) Endeksinin üç günlük rallisine ara verebileceğini işaret etti.

Priceline.com Inc. üçüncü çeyrek kazancının analistlerin tahminlerinin gerisinde kalacağını öngörmesiyle Almanya'da yüzde 15 geriledi. Warner Chilcott Plc, alıcı arayışını sonlandırdıktan sonra yüzde 5.7 düştü. Express Scripts Holding Co., yıllık kâr beklentisini arttırdıktan sonra Frankfurt'ta yüzde 6.9 yükseldi.

S&P 500 Eylül vadelileri ise yüzde 0.3 gerilemenin ardından Londra saatiyle 1,392.2 puan oldu. Gösterge endeksi dün beklenenin üstünde açıklanan şirket kazançları ve merkez bankalarının ekonomik büyümeyi hızlandırmak için ilave önlem alacağına yönelik söylentilerle yüzde 0.5 yükseldi. Dow Jones vadelileri 38 puan, yüzde 0.3, gerileyerek 13,081 puan oldu.

Zürih merkezli Julius Baer Group Ltd. araştırma direktörü Christian Gattiker, başta Avrupa olmak üzere Amerika'da da deflasyon baskısı olduğunu söyledi. Gattiker, "ABD, en iyi ihtimalle önümüzdeki sene yüzde 2 büyüyecek ve bence piyasa daha çok destek görmek için sabırsızlanıyor" dedi.