Advertisement

Commerzbank AG'nin teknik analizine göre, euro ile fiyatlanan altın, 200 günlük hareketli ortalama dahil, birkaç kilit seviyeden oluşan destek bölgesine doğru geriledikten sonra, önümüzdeki altı ay içinde rekor seviyeye yükselebilir.

Teknik analist Axel Rudolph, euro bazında altının Temmuz sonundaki zirvesinden düşüşünü sürdürdüğünü ve 55 günlük hareketli ortalama, Mayıs-Ağustos dönemi destek doğrusu, Temmuz ortasında görülen düşük seviyeler ve 200 günlük hareketli ortalamadan oluşan, 1,283.70 ile 1,274.70 euro arasındaki destek bölgesine doğru düşmekte olduğunu kaydetti.

Euro bazında altın, Bloomberg'in verilerine göre, 12 Eylül 2011'de 1,374.76 euro ile tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Altın, Bloombrg'in verilerine göre, 22 Şubat'ta 1,344.99 euro ile zirve yaptı. Destek seviyeleri, geçmişteki hareketlerin trendleri belirlemede kullanılabileceğini kaydeden teknik analistlere göre, alım emirlerinin yoğunlaştığı bölgelere deniyor.

Rudolph, Eylül ve Şubat zirvelerini birleştiren aşağı eğimli doğru ile oluşan 1,325.30 eurodaki uzun dönemli direncin, Şubat ayındaki zirvelere doğru bir çıkışla birlikte, Eylül sonundan önce, kırılması bekleniyor.

Rudolph, "200 günlük hareketli ortalamanın üzerinde bir seyirde, orta vadeli görünümümüz yukarı yönlü kalmaya devam edecek" dedi ve "2011'de görülenin üzerinde yeni bir tüm zamanların en yüksek seviyesini önümüzdeki altı ay ya da civarında görülmesi bekleniyor" değerlendirmesinde bulundu.

Altının, merkez bankalarının, Euro krizinden zarar gören ekonomilerini desteklemek için ilave teşvik tedbirleri uygulayacağı beklentileri ile, 11 yıllık kazançlarını daha da genişletmeye hazırlanıyor. Euro cinsinden altının ons fiyatı Singapur saati ile 11:42'de 1,299.20 euro civarında seyrederken, dolar bazında altının onsu 1,610.15 dolar civarındaydı.


BU HABERE YORUM YAZ
 
08 Ağustos 2012 Çarşamba, 15:31 Misafir haydi bakalım, bekliyoruz altının yükselmesini, bence de yükselecek, bu kadar karışık bir ortamda düşmesi normal olmaz zaten, savaş var, kriz var, karışıklık var, bunalım var.