Advertisement

Angela Merkel'in kıdemli müttefiklerinden birinin ifadesine göre Alman Merkez Bankası Bundesbank Başkanı Jens Weidmann'ın, Avrupa Merkez Bankası'nın (AMB) piyasalardaki çalkantıyı frenlemek adına yaptığı önerilere karşı çıkmasının Almanya'nın bu plana olan desteğini etkilemeyeceğini söyledi.

Angela Merkel'in Hrıstiyan Demokratik Birliği partisinin parlamento lider yardımcısı Michael Meister, AMB Başkanı Mario Draghi'nin, Avrupa Merkez Bankası'nın tahvil alımlarını, Avrupa kurtarma fonunun tahvil alımları ile bağlayacağını bariz bir şekilde duyurmasının, kendi görüşüne göre, sorunlu olmadığını söyleyerek, "bu çok pozitif" dedi.

Alman Merkez Bankası Başkanı Weidmann'ın plana olan muhalefeti hakkında sorulan bir soruya ise Meister "Almanya içerisinde herhangi bir çatlak yok, bizim farklı rollerimiz var" diyerek, Weidmann'ın, görevi olan istikrarlı parasal politikaya bağlı kalmayı amaçladığını düşündüğünü ve bunun da "çok pozitif" olduğunu belirtti.

Hükümetin iki gün önce Draghi'nin planına olan desteğini açıklayarak tahvil alımı hareketinin AMB'nin yetki alanı içerisinde olduğunu söylemesinden bu yana, Meister'in açıklamaları, kıdemli bir Alman politika yapıcısından gelen ilk yorum oldu. Hükümet sözcüsü Georg Streiter, daha önce Draghi'nin, "euro krizinde siyasetin önceliğini açıkça ifade ettiğini" belirtmişti.