Advertisement


ABD'de çalışanların verimliliği, yılın ikinci çeyreğinde, işverenlerin mevcut çalışanları daha fazla zorlayarak kazançalrını korumaya yönelmeleri ile birlikte bir sıçrama gerçekleştirdi.

Çalışanın saat başına üretimini ölçen gösterge, önceki çeyrekte revize rakamla yüzde 0.5 düştükten sonra, yılın ikinci çeyreğinde yüzde 1.6 arttı. Çalışan başına harcamalar ise, ilk çeyrekte revize rakamla yüzde 5.6 artmasının ardından, ikinci çeyrekte yüzde 1.7 yükseldi.

2012 yılının başında, verimlilikteki düşüş, karlardaki yavaşlama ile birlikte, şirketleri, maliyetleri karşılayabilmek için çalışanların verimliliğini atırmaya yöneltmiş olabilir. Bu durum, ayrıca, istihdamın artmasını daha zor hale getiriyor. Üç yılı aşkın süredir yüzde 8 seviyesinin üzerinde seyreden işsizlik oranı, Fed politika yapıcılarının, ihtiyaç duyulduğunda, ekonomiyi desteklemek için ilave adımlar atılabileceğini söylemesinin bir nedenini oluşturuyor.

New York'ta Bank of America Corp. kıdemli ABD ekonomisti ve verimlilik verisini doğru tahmin eden Michael Hanson, "Firmalar harcamaları nasıl artıracağı konusunda daha temkinli olacak" dedi ve "Verimlilik orada asılı duracak. İşe alma ortamının çok daha zorlu olduğu konusunda şüphe yok" değerlendirmesinde bulundu.