Advertisement

Avrupa hisseleri, ING Groep NV ve Securitas AB'nin kazançlarının beklentileri karşılayamaması ve Alman ihracatlarıyla beraber endüstriyel üretiminin beklenenden daha fazla gerilemesi sonucu 4 ayın en yüksek seviyesinden düşüşe geçerken, euro da zayıfladı. Emtia gerilerken, Alman tahvilleri yükseldi ve yen güçlendi.

Stoxx Europe 600 Endeksi, yüzde 0.7 geriledikten sonra toparlanarak New York saatiyle 08:55'te düşüşünü yüzde 0.3'e indirdi. Standard & Poor's 500 Endeks vadelileri yüzde 0.4 aşağı indi. Euro, dolar karşısında yüzde 0.5 değer kaybedip 1.2340 dolara gerilerken, yen 16 büyük para birimi karşısında kazanç kaydetti. 10 yıl vadeli Alman tahvil faizleri 6 baz puan, benzer vadeli ABD Hazine tahvil oranı da 1 baz puan düşerek üç günlük yükselişe ara verdi. Doğal gaz yüzde 1.3 gerilerken, çinko ve bakırın kayıpları en az yüzde 0.5 oldu.

En büyük Hollandalı finansal hizmet şirket ING kârında yüzde 22 düşüş açıkladı. Dünyanın en büyük ikinci güvenlik şirketi Securitas ise satış büyümesinin yavaş olduğunu belirtti. Bugün açıklanan verilere göre Alman ihracatı Haziran ayında bir önceki aya göre yüzde 1.5 azalırken, endüstriyel üretimde düşüş yüzde 0.9 oldu.

Tokyo merkezli Bank of Tokyo-Mitsubishi UFJ Ltd.'nin kıdemli analisti Sumino Kamei, "Avrupa'daki borç krizi çözülmeden önce yolda daha çok engel var" dedi. Kamei, "Bölge ekonomilerinde aşağı yönlü baskı görmeye devam ettiğimiz sürece euroya yönelik pozitif bir bakışın olması orta veya uzun vadede biraz zor" olduğunu belirtti.