Advertisement

Avrupa hisse senetleri, madencilik şirketlerinin gösterdiği ilerlemenin ING Groep NV ve Securitas AB gibi kuruluşların beklenenden az gelen finansal verilerine baskın gelmesiyle çok değişmedi.

En büyük Hollandalı finansal hizmet şirketi ING yüzde 1.3 düşüş yaşadı. Dünyanın en büyük ikinci güvenlik şirketi Securitas ise yüzde 8.8 kayıp yaşadı. Swisscom AG ise yılboyu satış beklentilerini düşürmesinin ardından Borsada kayıp yaşadı. Bankia SA yüzde 24 düştü.

Stoxx Europe 600 Endeksi, dün 20 Mart'tan beri en yüksek seviyeyi gördükten sonra yüzde 0.1 artarak Londra saatiyle 16:30'da 269.06 puan oldu. Gösterge endeksi, politika yapıcıların İspanyol bankalarının ödeme şartlarını gevşetmesi ve merkez bankalarının ekonomik büyümeyi hızlandırmak için ilave teşvik açıklayacağına yönelik iyimser beklentilerle 4 Haziran'dan bu yana yüzde 15'lik bir ralli yaptı ve 9 hafta üst üste yükselme başarısını gösterdi.

Londra merkezli Charles Stanley Group Plc.'nin araştırma direktörü Jeremy Batstone-Carr, kazanç verilerinin hayal kırıklığı yarattığı bir dönem geçirdiklerini ve bunun da 2013 kazanç beklentilerini düşüreceğini söyledi. Batstone-Carr, "Son zamanlarda piyasalardaki yükselişler mutlaka ilave merkez bankası teşviklerinden kaynaklanıyor; fakat bu garanti edilemez" dedi.

Bloomberg tarafından toplanan verilere göre, Batı Avrupa'da bu çeyrekte kazanç açıklayan 535 şirketin yüzde 52'sinin hisse başına düşen kârı beklentilerin altında kaldı. Kazançlar bu dönemde yüzde 5.7 düştü.

Bloomberg'in araştırmasına göre Stoxx Europe 600'de işlem gören hisselerin el değiştirme oranı 30 günlük ortalamanın yüzde 21 altında gerçekleşti.