Advertisement

Çin'de enflasyon Temmuz'da 4. ayında da hız kestiğine işaret ederek başbakan Wen Jiabao'nun, büyümedeki yavaşlamayı kontrol altına almak üzere para politikasını gevşetmesi için daha fazla alan yarattı.

Resmi istatistik kurumunun rkamlarına göre tüketici fiyatları yıllık bazda yüzde 1.8 yükseldi. Bloomberg News'in anketine katılan 33 ekonomistin medyan tahmini enflasyonun yüzde 1.7 hızlanacağı yönündeydi. Tüketici fiyatlatrı Haziran'da yüzde 2.2 artış kaydetmişti. Üretici enflasyonu da yıllık bazda yüzde 2.9 artışlar 5. kez üst üste düştü.

Fiyat artışlarındaki hız kesme politika yapıcıları büyümeyi daha fazla desteklemeye telvik ederek, Wen'in 6 çeyrektir devam eden ekonomik yavaşlamayı tersini çevirmesine yardımcı olabilir. İktidardaki Komünist Parti'nin liderleri geçtiğimiz hafta bu yıl istikrarlı büyümeyi garantilemek üzere politikalardaki ayarlamalara devam edeceklerini söyledi.

Yavaşlayan enflasyonunu parasal gevşeme için daha fazla alan sağladığını belirten Citigroup Inc.'in Hong KOng'taki ekonomistlerinden Ding Shuang, ikinci yarıda geri sıçramanın görülebilmesi için politika desteğinin devamlılığının gerektiğine dikkat çekti.

Çin Merkez Bankası'nın munzam karşılık oranlarında Kasım'dan bu yana 4. olacak olan 50 baz puanlık indirime gideceğini öngören Ding, yetkililerin politika faizini de 25 baz düşürebileceğini söyledi.