Advertisement

Avrupa'daki borç krizini ve yendeki değerlenmeyi gözden geçiren Japonya Merkez Bankası, yeni iki üyesinin katıldığı ilk politika toplantısında para politikasında değişikliğe gitmedi.

Varlık alım programını 45 trilyon yende sabit bırakan BOJ, kredi programını da 25 trilyon yende tuttu. Bloomberg anketine katılan 22 ekonomist de değişiklik öngörmemişti.

Citigroup'un başekonomisti Kiichi Murashima, Japonya Merkez Bankası Başkanı Masaaki Shirakawa ve yönetiminin, yendeki güçlenme derinleşmediği ya da politikacılar bu yılın başlarındaki türde baskılarda bulunmadığı sürece parasal genişleme önlemlerini artırmayacağını öngördü. Temmuz ayına ait sanayi üretimi ve makina siparişleri beklentinin altında kalarak, ekonominin hız kestiğine işaret etti.

Murashima, piyasa baskısının, yenin Fed'in olası parasal genişlemesine karşı tepki olarak yükselmesi hâlinde müdahâle ihtimalinin artacağını belirtti.

Japonya Merkez Bankası politikas faizini yüzde 0.0-0.1 aralığında, aylık tahvil alımlarını da 1.8 trilyon yende bıraktı.