Advertisement

Politika yapıcıların Avrupa'daki borç krizinden kaynaklanan yavaşlamayı izlemek üzere beklemede kalmasıyla Güney Kore Merkez Bankası politika faizini sabit bıraktı.

Güney Kore Merkez Bankası Başkanı Kim Choong Soo ve ekibi politika faizi olan 7 günlük geri alım faizini yüzde 3'te tuttu. Bloomberg News'in anketine katılan 16 ekonomistin 10'u faizlerde 25 baz puanlık indirim bekliyordu.

Gayrisafi yurtiçi hasılasının ikinci çeyrekte son 3 yılın en düşük hızında büyümesi ve enflasyonun 12 yılın en yavaş seyrine işaret etmesinin ardından Güney Kore Merkez Bankası, büyümeyi desteklemeye yönelik baskı altında kalıyor. Asya'nın dördüncü büyük ekonomisi Güney Kore'nin Maliye BAkanı Bahk Jae Wan bu hafta Avrupa'daki sıkıntıların küresel daralmaya neden olduğunu söyledi.

Kore Merkez Bankası bu kez beklemede kalmayı terich etse de, bunun uzun süreli olmayacağını söyleyen Londra'daki Capital Economics Ltd.'ın ekonomistlerinden Sukhy Ubhi, ekonominin durağan seyirde ilerlediğini ve büyümede  üçüncü çeyrekte ciddi bir ilerleme beklemediklerini belirtti.

Güney Kore wonu, ABD doları karşısında Seul saati ile 9:17'de yüzde 0.1 zayıflayarak 1,128.85 düzeyinde seyrederken, Kospi Endeksi de yüzde 0.6 yükseldi.