Advertisement

Standard Chartered Plc'nin CEO'su Peter Sands, New Yorklu regülatörün, bankanın ABD'nin ambargolarına uymadığı iddiasını reddederek, bankanın lisansının iptal edecek hiçbir neden olmadığını söyledi.

New Yorklu regülatör Benjamin Lawsky'nin, ambargolara tabî olan İranlı bankalarla 250 milyar dolarlık anlaşma yaptığı iddiasıyla New York'taki lisansını iptal etmekle tehdit etmesinin ardından Standard Chartered'ın hisseleri bu hafta Londra'daki seanslarda yüzde 16 değer kaybetti.

"Finansal Hizmetler Dairesi'nin iddialarını reddediyoruz" diyen Sands, 6 Ağustos'ta regülatörün iddiayı ortaya atmasından bu yana yaptığı ilk basın açıklamasında, bankanın New York'taki lisansının elinden alınmasının, diğer Amerikan yetkililerinin başka yaptırım konularındaki tutumuyla "orantısız" ve "tutarsız" olacağını söyledi.

Tatışma aynı zamanda giderek daha politize bir hâl alıyor. Londra valisi Johnson dün New York'u, finansal merkez olarak en büyük rakibine zarar vermeye çalışmakla itham ederken, İngiltere Merkez Bankası Başkanı Mervyn King de regülatörü, koordinasyon sağlayamamakla eleştirdi.