Advertisement

Uluslararası piyasalar, Çin'de gevşeyen enflasyonun daha fazla ekonomik teşvik için olanak yaratacağı beklentileri ile iyimser seyrediyor. Asya hisse senetleri yükselişini dördüncü güne taşırken, petrol değer kazandı. Mısır fiyatları yeniden rekor seviyeye yönlendi. Avustralya doları ise, istihdam verisinin beklenenden iyi çıkmasının ardından güçlendi.

MSCI Asya Pasifik Endeksi Tokyo saati ile 14:24'te yüzde 0.9 yukarıda seyrediyordu ve Güney Kore'de Kospi Endeksi yüzde 2.3 yükseldi. İngiltere FTSE 100 endeks vadeli kontratları yüzde 0.5 yükselirken, Standard & Poor's 500 (S&P 500) endeks kontratı yüzde 0.3'lük bir çıkış gerçekleştirdi. Petrol New York'ta yüzde 0.3 ve mısır Chicago'da yüzde 0.4 yükseldi. Aussie olarak da anılan Avustralya doları, ABD doları karşısında yüzde 0.3 güçlendi. Ten 16 önemli para biriminin 13'ü karşısında geriledi.

Çin'de İstatistik Bürosu, enflasyonun dördüncü ayda da yavaşladığını açıklarken, bugün açıklanacak olan perakende satışların düşüş göstermesi ve sanayi üretiminin genişlemesi bekleniyor. Japonya Merkez Bankası bugünkü toplantısında teşvik programında değişikliğe gitmedi ve politika faizini değiştirmedi. Japonya'da makina siparişleri haziran ayında beklenenden daha yavaş bir artış gösterdi. Bugün ABD'de haftalık işiszlik başvuruları açıklanacak. Yarın ise Fransa fabrika siparişleri verisi var.

Hong Kong'da IG Investment Ltd. portföy yöneticisi Tim Leung, "Piyasa Çin hükümetinden ekonomiyi hızlandırmak için bazı politika destekleri beklyor. Zira ivme, bu noktada, yavaşlıyor" dedi ve "Piyasa, bazı somut politika desteği işaretleri alırsa heyecanlanacak" değerlendirmesinde bulundu.

MSCI Asya Pasifik Endeksi'nde, düşen iki hisse karşılığı yedi hisse yükseldi. Tayvan'da Taiex Endeksi yüzde 1.5 yükselirken, Japonya'da Nikkei 225 Endeksi yüzde 1.2 ve Hong Kong'da Hang Seng Endeksi yüzde 0.8'lik çıkışlar gerçekleştirdi.