Advertisement

Japonya'da makina siparişleri Haziran'da beklenenin altında sıçrayarak, dünyanın üçüncü büyük ekonomisinin bu yılın ikinci yarısında yavaşlayacağına yönelik endişelerin altını çizdi.,

Sermaye harcamalarının en büyük göstergesi olan makina siparişleri Mayıs'ta yüzde 14.8 azalarak son 10 yılın en sert düşüşüne işaret etmesinin ardından Haziran'da yüzde 5.6 yükseldi. Beklenti, makina siparişlerinin yüzde 12 artacağı yönündeydi.

Tokyo Hükümeti'nin geçtiğimiz yılki depremde zarar gören bölgelerin yeniden inşası için verdiği 19 trilyonluk paketin ekonomiyi desteklemesiyle Japonya'nın önümüzdeki hafta Nisan-Haziran arasındaki 2. çeyrekte 4. kez büyüme açıklayacağı tahmin ediliyor. Diğer yandan teşviklerin etkisinin yakın zamanda ortadan kalkarak, büyümeyi özel sektörün sırtına yükleyebilir.

Şirket güveninin, küresel ekonomidek belirsizlikten ötürü soğuduğunu ve bunun şirket yatırımlarını azalttığını belirten Tokyo'daki RBS Securities Ltd.'ın başekonomisti ve eski merkez bankası yetkilisi Junko Nishioka, Japonya'nın büyümesinin ikinci yarıda düşeceği ihtimalinin arttığını söyledi.