Advertisement

Çin'de tüketici fiyatlarının dördüncü ayında da soğuması ve Avustralya'nın beklentinin üzerinde istihdam artışı açıklamasının, Japonya Merkez Bankası'nın daha fazla teşvikten kaçınma kararının önüne geçmesiyle Asya Borsaları yükseldi. MSCI Asya Pasifik Endeksi 3 ayın zirvesindeki kazançlarını genişletti.

Dünyanın en büyük üçüncü maden şirketi Rio Tinto Group, kazançlarının tahminleri aşması ve şirketin pırlanta varlıklarını satma planının iyi geliştirilmiş olduğunu söylemesinin ardından yüzde 3.8 değer kazandı. Çinli otomobil üreticisi Geely Automobile Holdings Ltd. yüzde 2.4 yükseldi. Nikkei 225 Endeksi'nin bu yılki en iyi performanslı hissesi Oki Electric Industry Co., ATM üreticisi şirketin deniz aşırı biriminin hesapları olduğundan fazla gösterdiği iddiasıyla kotasyonun iptal edilmesi riskiyle karşı karşıya kalması üzerine yüzde 33 geriledi.

MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 1 kazançla 121.22 puana çıktı. Endekste değer kaybeden her hisseye karşılık 4 hisse değer kazandı. Hisseler son 3 günde yüzde 3.5 yükseldi.

Shinkin Asset Management Co.'nun kıdemli fon yöneticilerinden Tomomi Yamasajita, politika yapıcıların küresel çapta daha fazla teşvik uygulayabileceğini belirtti.

Asya-Pasifik Endeksi 29 Şubat'ta kaydettiği 2012'nin zirvesinden Avrupa'da derinleşen borç krizi ve ABD ve Çin'in büyümelerindeki yavaşlamanın etkisiyle yüzde 6.9 geriledi.