Advertisement

Çin'in enflasyonunun Temmuz'da 4. ayında da soğuma kaydetmesinin merkez bankasına para politikasını gevşetmesi için daha fazla alan sağlaması üzerine Çin Borsası 5. gününde de yükseldi.

Ülkenin en büyük ikinci imar şirketi Poly Real Estate Group Co., geçtiğimiz ay satışlarının artmasıyla yüzde 2 primlendi. Likör üreticisi Luzhou Laojiao Co., borsanın en iyi performanslı sektörü olan temel tüketim maddeleri üreticileri arasındaki kazançlara öncülük etti.

Enflasyonun artık bir endişe kaynağı olmadığını söyleyen Hengsheng Hongding Asset Management Co.'nun fon yöneticilerinden dai Ming, para politikasının gevşetileceğine yönelik piyasa beklentisinin olduğunu, bunun da borsayı destekleyeceğini belirtti.

Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 0.4 kazançla 2,179.55 puana, CSI 300 Endeksi de yüzde 0.6 kazançla 2,404.04 puana yükseldi.  ABD'de en çok işlem gören Çinli şirketlerin göstergesi Bloomberg China-US 55 Endeksi dün yüzde 0.7 aşağıda kapandı.

Şanghay Bileşik Endeksi, ekonomik yavaşlamanın derinleştiği endişeleriyle 2 Mart'ta kaydettiği bu yılın zirvesinden yüzde 12 düştü. Endeks tahmini kazançlarının 9.7 katından fiyatlanıyor. Şanghay endeksinin 30 günlük volatilietesi dün 14.1 puan ile bu yılın ortalaması olan 17.6 puanın altında seyretti. Endekste yaklaşık 7.3 milyar hisse el değiştirdi.