Advertisement

Dünyanın en büyük ikinci ekonomisi Çin'in enflasyonunun Temmuz'da 4. kez yavaşlamasının, Çin Merkez Bankası'nın büyümeyi destekleyecek önlemler alacağı spekülasyonlarına neden olmasıyla Asya paraları, Malezya ringgiti öncülüğünde değer kazandı.

Asya'nın temel ihracat pazarlarından biri ve en büyük ekonomisi olan Çin'de tüketici fiyatları Temmuz'da yıllık bazda yüzde 1.8 yükseldi. Güney Kore Merkez Bankası bugün politika faizini sabit tutarken, Malezya da dün ülkenin ihracatının Haziran'da beklentilerin üzerinde geldiğini açıkladı. Bloomberg-JP Morgan Asya Dolar Endeksi son 1 haftanın en büyük sıçramasını kaydetti.

Çin'in düşük tüketici fiyatlarının yuan ve hisse senedi piyasalarını desteklediğini belirten Credit Agricole CIB'nin stratejistlerinden Frances Cheung, enflasyon verisinin piyasalar için iyi bir geşişme olduğunu ve merkez bankasına faiz indirimi için daha fazla alan yarattığını söyledi.

Asya'da en çok işlem gören 10 para biriminin hareketini izleyen Asya Dolar Endeksi 115.71 puandan 3 ayın zirvesini kaydetmesinin ardından yüzde 0.2 kazançla 115.69 puana yükseldi. Ringgit yüzde 0.3 değerlenerek 3.0976'ya, Güney Kore wonu yüzde 0.2 güçlenerek 1,125.85'e ve Tayland bahtı da yüzde 0.1 artış kaydederek 31.48'e yükseldi.