Advertisement

İngiltere'de dış ticaret açığı yılın ikinci çeyreğinde, küresel yavaşlamanın İngiliz ürünlerine talebi düşürmesinin etkisi ile rekor seviyeye yükseldi.

İngiltere'de malların dış ticaret açığı, ikinci çeyrekte, önceki çeyrekteki 25 milyar sterlinden 28.3 milyar sterline (44.3 milyar dolar) çıktı. İhracat aynı dönemde yüzde 4.9 düşerken, ithalat yüzde 0.5 geriledi. Dış ticaret açığı, Haziran ayında, kısmen resmi tatillerin etkisi ile analistlerin beklentilerini aşarak 10.1 milyar sterline çıktı.

İngiltere Merkez Bankası dün yaptığı açıklamada, sterlinin son bir yıldaki yükselişinin, küresel genişlemedeki yavaşlamanın talebi düşürmesi ile birlikte, ihracatı olumsuz etkileyebileceğini kaydetmişti. Merkez Bankası ayrıca, Avrupa'daki borç krizinden kaynaklanan güçlükler ve hükümetin maliye politikasını kısıtlamasını işaret ederek, ekonomik büyüme tahminini düşürdü.

BNP Paribas ekonomisti David Tinsley, veri açıklanmadan önce yaptığı değerlendirmede, "İngiltere Merkez Bankası, net dış ticaretin büyümeye daha fazla destek vereceği yolundaki görüşü ortadan kaldırmaya çalışıyor görünüyor" dedi ve "Bu durum, tüketici harcamaları düşük performans gösterirse, büyüme tahminlerini daha duyarlı hale getirir" değerlendirmesinde bulundu.