Advertisement

Avrupa Merkez Bankası (AMB), sorunlu ülkelerin ekonomilerini ve mali koşullarını iyileştirme taahüdünde bulunmaları durumunda, tahvil piyasalarına, Avrupa kurtarma fonları ile birlikte müdahale edebileceğini kaydetti.

Frankfurt merkezli banka, bugün yayınladığı aylık bülteninde, "Hükümetlerin taahhütlerine bağlı kalması ve Avrupa Finansal İstikrar Fonu'nun (EFSF) kendi rolünü yerine getirmesi, gerekli koşulları oluşturuyor" şeklinde görüş bildirdi. Bu açıklama, Başkan Mario Draghi'nin 2 Ağustos'taki açıklamalarının bir yansıması şeklinde. Merkez Bankası, "kendi hedefine ulaşabilmek için yeterli miktarda açıkpiyasa iişlemleri" yapabilir.

Avrupa Merkez Bankası, İspanyol ve İtalyan tahvillerinin faizlerinin yükselmesinin ardından, beş Euro Bölgesi ülkesinin yardım çağrısında bulunmasına neden olan krizin daha da kötüleşeceği endişelerinin artması üzerine krize çözüm çabalarını artırdı. Draghi geçen hafta, bazı ülkelerde ve finansal kısımlarda borçlanma maliyetlerinin artmasının para politikasının etkinliğini olumsuz etkilediğini belirterek olası müdahaleyi haklı gösterdi.

Avrupa Merkez Bankası, "Halen, bu gibi risk primlerinin ortadan kalkmasına yönelik temel koşulları yaratmak için, Euro Bölgesi'nde politika yapıcıların mali konsolidasyon, yapısal reform ve Avrupalı kuruluşların oluşturulmasındaki büyük kararlık konusunda ilerleme göstermeleri gerektiğini kaydetti. AMB, ayrıca, "Hükümetler, istisnai finans piyasası koşulların ve finansal istikrara yönelik riskler ortaya çıktığında, tahvil piyasasında EFSF/ESM'i harekete geçirmeye hazır olmalı" şeklinde açıklamada bulundu.