Advertisement

Euro, bölge ekonomisinin daha da zayıflayacağına yönelik endişelerle geriledi. Almanya gösterge tahvilleri düşüşlerini toparlarken, Avrupa hisseleri kazanç ve kayıplar arasında dalgalandı, mısır rekor seviyeye yükseldi.

Euro yüzde 0.5 değer kaybederek New York saatiyle 07:20'de 1.2303 dolar oldu. Stoxx Europe 600 Endeksi yüzde 0.1 yükselirken Standard & Poor's 500 (S&P 500) Endeks vadelileri yüzde 0.1'den daha az bir düşüş yaşadı. 10 yıllık Alman tahvil faizleri 5 baz puan sıçradıktan sonra, 1 baz puandan daha az yükseldi. Mısır, ABD hasat verilerinin açıklanması öncesi yüzde 0.9 yükseldi.

Avrupa Merkez Bankası'nın profesyonel tahmincilere dayandırdığı anketine göre, Euro Bölgesi'nin ekonomisi daha önce tahmin edilen yüzde 0.2'lik daralmanın da ötesine giderek bu yıl yüzde 0.3'lük bir küçülme yaşayacak. Hisseler, Çin'de gevşeyen enflasyon sonrası politika yapıcıların ekonomik büyümeyi teşvik etmek için ilave önlemler alacağı beklentisini yaratmasıyla yükselişe geçti. Bloomberg'in görüştüğü analistlere göre ABD, son jenerasyonun gördüğü en kötü kuraklığın ekinlere zarar vermesinin ardından, yarın açıklayacağı mısır hasatı verilerinde kesintiye gidebilir.

Credit Suisse Group AG'nin Döviz stratejisti Bernd Berg, Avrupa'daki durumun belirsiz kalmaya devam ettiğini ve verilerin daha zayıf olduğunu söyledi. Berg, "Euro daha da düşmeli" dedi.

Euro, yen karşısında yüzde 0.6 gerilerken, 16 büyük para biriminin 13'ü karşısında da değer kaybetti. Yeni Zelanda doları, ülkenin işsiz oranının geçtiğimiz çeyrekte son iki yılın en yüksek seviyesine çıkmasıyla 16 büyük para biriminin hepsi karşısında zayıfladı.