Advertisement

Avrupa hisseleri, Nestle SA'nın beklenenin üzerinde satış büyümesi açıklaması ve soğuyan Çin enflasyonunun politika yapıcılara ekonomiyi canlandırmak için daha çok teşvik yaptıracağı söylentisi ile çıkışını 5. güne taşıdı.

Stoxx Europe 600 Endeksi'nin yüzde 3'ten fazlasını oluşturan Nestle, yüksek fiyatların gelirine katkı sağlamasıyla yüzde 2.4 yükseldi. Novo Nordisk A/S, yılboyu satış ve kâr beklentilerini yükselttikten sonra yüzde 1.3 değer kazandı. Deutsche Telekom AG ise ABD'de analistlerin beklediğinden daha fazla müşteri kaybettiğini açıklamasıyla beraber yüzde 2 düşüş geçirdi.

Stoxx 600 Endeksi yüzde 0.3 yükselerek Londra saatiyle 16:30'da 270.01 puan oldu ve 19 Mart'tan bu yana en yüksek seviyeyi gördü. Endeks, politika yapıcıların İspanyol bankaları için ödeme koşullarını gevşetmesi ve merkez bankalarının daha çok teşvik sağlayacağı beklentileri ile 9 haftalık bir kazanç periyodu geçirerek 2012'nin en düşük seviyesini gördüğü 4 Haziran'ın yüzde 15 üzerinde seyrediyor.

Notz Stucki & Cie. fon menajeri Pierre Mouton, "Eğer veriler son zamanlarda olduğu gibi orta derece enflasyon ve yavaşlayan büyüme gösterirse, Çin'in yeni teşvik yapacağına dair yüksek bir şans vardır" dedi. Mouton ayrıca Nestle'nin yüksek veriler açıklamasının bütün sektöre yardımcı olduğunu belirtti.

Bloomberg tarafından toplanan verilere göre, Stoxx 600'de listelenen şirket hisselerinin işlem görme oranı son 30 günün ortalamasının yüzde 20 altında gerçekleşti. Almanya'nın DAX Endeksi'nde işlem gören tahvillerin hacmi, ortalamanın yüzde 14 üzerinde seyretti.