Advertisement

ABD'de işletme stokları Haziran ayında, satışlardaki düşüşler nedeniyle şirketlerin ellerinde fazla mal tutmak istememelerinden dolayı, son dokuz ayın en yavaş artışını gösterdi.

Mayıs ayında yüzde 0.3 artan stoklar Haziran ayında yüzde 0.1 oranında arttı. Bloomberg News'un anketine katılan ekonomistlerin tahminlerinin medyanına göre, stokların yüzde 0.2 artması bekleniyordu. Satışlar ise aynı dönemde, yüzde 1.1 ile Mart 2009'dan bu yana en hızlı düşüşünü gerçekleştirdi.

Küresel ekonomideki yavaşlamanın etkilerini hisseden imalatçılar, hanehalkının harcamalrını artırmalarına dek, şirketlerden daha az sipariş alabilirler ve yatırımlarını sınırlandırabilirler. Bugün açıklanan diğer bir veri ise, ABD'de perakende satışların, Haziran ayındaki düşüşün ardından Temmuz ayında sıçrama yaptığını gösterdi.

West Chester, Pennsylvania'da Moody’s Analytics Inc. kıdemli ekonomisti Aaron Smith, "İşletmeler, Avrupa'ya ve mali duruma ilişkin belirsizliklerden dolayı, stoklarını çok yakından izlemeye devam ediyorlar" dedi ve "Stoklarını ne miktarda ve ne denli hızlı artırma konusunda çok dikkatliler" değerlendirmesinde bulundu.

İşletmeler, Haziran ayında, mevcut satış hızında, 1.29 ay daha idare edecek kadar ellerinde mal bulundurdu. Bu, Şubat 2010'dan bu yana en yüksek seviyeyi işaret ediyor. Bu oran Mayıs ayında 1.27 ay seviyesindeydi.

Bloomberg News'un anketine katılan 46 ekonomistin tahminleri, yüzde 0.1 düşüş ile yüzde 0.4 artış arasında kaldı.

ABD'de bugün açıklanan Temmuz ayı perakende satışlar verisi, Haziran ayıjdaki yüzde 0.7'lik düşüşün ardından yüzde 0.8 arttı.

Daha önce stokların açıklanmayan tek alt grubu olan perakendecilerin stokları ise Haziran ayında yüzde 0.6 yükseldi.