Advertisement

ABD hisseleri, yükselen perakende satış verileri ve Almanya ile Fransa'dan gelen verilerin beklenenden daha iyi çıkmsaıyla yükselerek Standard & Poor's 500 Endeksi'ne son 8 günde 7. yükselişini yaşattı.

Estee Lauder Cos., çeyrek dönem kârının beklentileri geçmesiyle yüzde 7.2 yükseldi. Home Depot Inc., ikinci çeyrek gelirlerinin beklenenden yüksek olması ve bu yıl için tahminlerini yukarı çekmesiyle yüzde 2.9 değer kazandı. JP Morgan Chase & Co. yüzde 1.4'lük rallisiyle finansal hisselerdeki çıkışa öncülük ederken, S&P 500'de işlem gören 10 grup içerisinde en büyük ilerleme finansal hisseler grubunda görüldü.

S&P 500 Endeksi yüzde 0.3 yükselerek New York saatiyle 10:16'da 1,408.01 puana ulaştı. Dow Jones 33.22 puan, yüzde 0.3, yükselerek 13,202.65'e ulaştı. S&P 500'de listelenen şirket hisselerinin işlem görme oranı bu raporun yazıldığı sırada 30 günlük ortalamanın yüzde 11 altında gerçekleşti.

PNC Wealth Management şef yatırım yetkilisi James Dunigan, "Tüketici hala sağ ve iyi" dedi. Dunigan, "Euro Bölgesi'nde devam eden zorluklara yönelik başlıklar dağıldı, ve Fransa ve Almanya'daki büyümeye dair kanıtlarınız varsa, piyasanın ihtiyacı olan bütün iyi haberler bunlardır" dedi.

ABD perakende satışları, tüketici harcamalarının marketlerde, otomobil mağazalarında ve elektronik satış merkezlerinde artması, ekonominin en büyük bölümünün daraldığına dair endişeleri hafifletti. Ticaret Bakanlığı'nın verilerine göre son 4 ayın ilk yükselişi olan yüzde 0.8'lik artış, Haziran ayında aşağı yönlü revize edilen yüzde 0.7'lik gerilemenin ardından geldi. Bloomberg anketinde yer alan ekonomistler, yüzde 0.3'lük bir ilerlemeye işaret etti.