Advertisement

Avrupa hisseleri, Alman ekonomik büyümesindeki yavaşlamanın beklenenden daha az olmasıyla ve bir kaç Japon Merkez Bankası yetkilisinin, ekonomiyi canlandırmak için politika yapıcıların hazır olduğunu söylemesiyle beraber iki günlük düşüşün ardından tekrar sıçradı.

Standard Life Plc, ilk yarı kârının yüzde 15 daha fazla gelmesiyle yüzde 8.2'lik bir ralli yaptı. A. P. Moeller-Maersk A/S, senelik beklentilerini arttırmasının ardından yüzde 3.2 yükseliş kaydetti. CRH Plc ise Avrupa'daki satışlarında yaşadığı düşüşlerin daha da kötüleşeceğini beklediğini açıklamasıyla yüzde 5.4 değer kaybetti.

Stoxx Europe 600 Endeksi yüzde 0.6 yükselerek Londra saatiyle 16:30'da 270.37 puana çıktı. Gösterge endeksi bu senenin en düşük seviyesi olan 4 Haziran'dan bu yana yüzde 16'lık bir ralli gerçekleştirdi.

Frankfurt merkezli Commerzbank AG stratejisti Alexander Kraemer, "her ne kadar harika olmasa da Alman ve Fransız GSYH verileri beklenenden iyiydi, bu da yakın zamanda Euro Bölgesi'nin ani dağılımı diye bir risk olmadığı senaryosuna katkıda bulunuyor" dedi. Kraemer ayrıca bu gelişmelerin, küresel büyümenin çökmediğini gösterdiğini kaydetti.

Bloomberg'in topladığı verilere göre, Stoxx 600'de işlem gören şirket hisselerinin el değiştirme oranı son 30 günün ortalamasının yüzde 35 altında seyretti.