Advertisement

Dünyanın en büyük 2. ekonomisi Çin'in beklenenden daha ağırkanlı gerçekleşen munzam karşılık indirimleri, Başbakan Wen Jiabao'nun 3 ay önce büyümeye öncelik vermeye başlamasının ardından hâlen daha yetkililerin enflasyon endişesini geride bırakamadığını gösteriyor.

Çin Mayıs'ın ortasından bu yana bankaların munzam karşılık oranlarını indirmezken, Haziran ve Temmuz'da 2 politika faizi indirimi yaptı ve HSBC Holdings Plc ve Societe Generale SA'nin, Pekin Hükümeti'nin 30 Kasım'dan bu yana 3 munzam karşılık indirimi yapacağı tahminlerinin aksine işaret etti. Ülkede geçtiğimiz hafta açıklanan ve beklentinin altında gelen kredi ve sanayi üretimi verileri, Çin Merkez Bankası'nın 10 Ağustos'tan itibaren munzam karşılık indirimi yapabileceğii spekülasyonlarını artırdı.

İktidardaki Komünist Parti liderleri görev değişimi yapmaya hazırlanırken, diğer tarafta görülen tedirginlik, ülkenin 7. çeyrekte de yavaşlama riskini artırıyor. Çin Merkez Bankası bu ay Ağustos'tan sonra fiyat kazançlarının artabileceğini söyledi ve kurumun çıkardığı gazete de daha fazla munzam karşılık indiriminin, enflasyon beklentilerini sıçratarak ters tepeceğini yazdı.

Merkez bankasının hâlen daha enflasyonun sıçramasından endişe ettiğini ve bankanın likidite tarafında gevşeme yapmaya isteksiz olduğunu belirten Everbright Securities Co.'nun ekonomistlerinden Xu Gao, "Temel sorun, bankaların paralarının olması, ancak bu parayı reel ekonomiye kanalize edememesi" dedi.