Advertisement

Beklenenden iyi gelen perakende satış rakamlarının etkisiyle görülen rallinin, teknoloji ve finansal hisselerdeki düşüşün gerisinde kalmasıyla New York Borsası, erken saatlerdeki kazançlarını geri verdi.

Hewlett-Packard Co. ve Cisco Systems Inc., Dow Jones Endeksi'nde en fazla düşüş kaydeden hisseler olarak öne çıktı. S&P 500 Finansal Endeksi, erken saatlerde yüzde 0.7 artış kaydetmesinin ardından günü yüzde 0.1 ekside sonlandırdı. Alcoa Inc., emtia hisselerindeki kayıpları izleyerek yüzde 1.6 değer kaybetti. Home Depot Inc., çeyrek dönem kazançlarının beklentiyi aşmasının ardından yzüde 3.6 değerlendi.

S&P 500 Endeksi yüzde 0.1'in altında kayıpla 1,403.93 puana geriledi. Endeks erken saatlerde yüzde 0.4 yukarıda seyrediyordu. Dow Jones Endeksi ise yüzde 0.1'in altında kazançla 13,172.14 puana çıktı. Amerikan borsalarındaki işlem hacmi 5.2 milyar hisse ile 3 aylık  ortalamanın yüzde 20 altında gerçekleşti.

Zayıf işlem hacminin kararsızlığa işare ettiğini belirten Chase Investment Counsel Corp.'un başkanı Peter Tuz, insanların şu anda hisse senedi piyasasıyla çok fazla ilgilenmediğini söyledi.

Hisseler, ABD'de perakende satışların Temmuz'da tüketicilerin mağazalar, otomobil ve elektronik outletlerindeki harcamalarının artmasıyla beklentinin üzerinde gelmesinden beslendi. Ticaret Bakanlığı'nın verilerine göre 4 aydan bu yana yüzde 0.8 kazanç ile ilk yükselişe işaret eden perakende satışlar, Haziran'da yüzde 0.7 düşmüştü. Beklenti perakende satışlarda yüzde 0.3 artış olacağı yönündeydi.