Advertisement

Bloomberg News'in ele geçirdiği politika planlama belgeleri, İngiltere'nin, Euro Bölgesi bankacılık denetimini devralmaya hazırlanan Avrupa Merkez Bankası'na gücünü, ulusal regülatörlerle paylaşması için baskı yaptığını göteriyor.

İngiltere ve Avrupa Birliği ekonomi politikaları yetkililerince desteklenen bir seçenek, AMB'nin bir yandan tüm Euro Bölgesi bankalarını denetlemek üzere merkezi bir güce sahip olurken, diğer yandan bazı görevleri, ülke bazlı olarak devretmesini öngörüyor. Belgeler, AMB'nin de günlük banka denetimlerini ulusal yetkililere bırakmak gibi benzer türde bir "hafif dokunuşa" destek verdiğine işaret ediyor.

AB finansal kuralları üzerinde çalışan yetkililerce desteklenen bir diğer seçenek ise AMB'nin tüm bankalar için temel denetim kararlarını almasını gerektiriyor. Ancak bu uygulamanın merkez bankalarının itibarı ve algılanan bağımsızlığını zedeleyeceğini söyleyen AB yetkilileri de bu seçeneğe karşı çıkıyor.

Euro Bölgesi liderleri Haziran'da bankalar için ortak bir denetim kurulması ve bankaların doğrudan kurtarılabilmesine imkan tanıyacak yolun AMB tarafından denetlenmesine karar verdi.