Advertisement

Çin'deki ekonomik yavaşlamaya ilişkin endişenin, bakırdan hanehalkı malzemelerine kadar birçok kalemde talepleri azaltması sonucunda Çin Borsası düştü.

Ülkenin piyasa değeri bakımınan en büyük elektronik mağazası Suning Appliance Co., şirket ve 2 rakibinin fiyat kesintisine gideceklerini açıklaması üzerine Ekim 2008'den bu yana en düşük seviyesini kaydetti. Çin'in en büyük finansal aracı kurumları Citic Securities Co. ve Haitong Securities Co., hisse komisyonlarının yüzde 20 azaltılacağı spekülasyonu üzerine değer kaybetti. Aluminum Corp. of China Ltd., dünyanın en büyük demir üreticisinin Çin'in altın çağınını sona erdiğini söylemesinin ardından metal üreticileri arasındaki düşüşe öncülük etti.

Hükümetten bir teşvik gelecek gibi görünmediğini ve güçlü politikalar olmadan ekonominin kendi başına sıçrama yapmakta zorlanacağını savunan Zheshang Securities Co.'nun stratejistlerinden Wang Weijun, piyasadaki zayıflığın süreceğin öngördü.

Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 0.8 kayıpla 2,126.48 puana gerileyerek 2 Ağustos'tan bu yana en düşük seviyesine yöneldi. CSI 300 Endeksi yüzde 0.9 düşüşle 2,336.40 puana indi. Hang Seng China Enterprises Endeksi yüzde 1.4 düştü. ABD'de en çok işlem gören Çinli şirketlerin göstergesi Bloomberg China-US 55 Endeksi dün yüze 0.6 yükseldi.

Şanghay Bileşik Endeksi 2 Mart'ta kaydettiği bu yılın en yüksek seviyesinden ekonomik yavaşlamaya ilişkin endişelerle yüzde 14 düştü. Endeks, tahmini kazançlarının 9.5 katından fiyatlanıyor.