Advertisement

İngiliz Financial Times gazetesinin ele geçirdiği belgelere göre, Yunanistan, ülkenin borçlarının sürdürülebilirliğini iyileştirmeyi ve büyümeye dönmesini öngören kemer sıkma programını 2 yıl uzatmaya çalışıyor.

Yunanistan'ın merkez sağcı başbakanı Antonis Samaras, önümüzdeki hafta öneriyi Berlin'de Almanya Şansölyesi Angela Merkel ve Paris'te de Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ile paylaşması bekleniyor.

Öneri, Yunansitan'ın Avrupa Birliği ve Uluslararası Para Fonu tarafından verilen kurtarma anlaşmasınca öngörülen 2013 ve 2014'teki kemer sıkma programı için 11.5 milyar euroluk daha ekstra harcama kesintisi kalemi bulmakta zorlandığı esnada ortaya atıldı.

Uzatılma planı, kemer sıkma programlarının 2016'ya kadar 4 yıla yayılmasını ve bütçe açığını yıllık yüzde 2.5 yerine yüzde 1.5'er düşürmesini öngörüyor.

Belgeye göre bu plan Yunanistan için 20 milyar euroluk daha ekstra fonlama gerektiriyor. Ancak Atina bu kez bu parayı Euro Bölgesi ortaklarından değil, kendisinin bulacağını vaad ediyor ve bu ekstra para için IMF kredisi ve hazine ihalelerinden yararlanmayı planlıyor. Yunanistan aynı zamanda kurtarma paketinin geri ödemesini başlangıcını 2016'dan 2020'ye erteleyebilmeyi umuyor.

Yunanistan'ın kreditörlerinin sabrı tükenirken, Atina ve Berlin arasındaki yeni bir analşmazlık, finansal piyasaları daha da istikrarsızlaştırabilir.

Alman yetkililer şimdiye kadar Atina'ya ekstra kredi sağlanmasına karşı durdu ve birçok Alman siyasetçi ülkenin eurodan çıkması ihtimalini açıkça dile getirmeye başladı.

Yunanistan başbakanının baş ekonomi danışmanı Iannis Mourmouras, bu yılki tahminlerden daha derin resesyonun, bu öneriyi haklı hâle getirdiğini söyledi. Bütçe açığında 2013-2014 döneminde talep edilen azaltmanın çok aşırı olduğuna dikkat çeken Mourmouras, "Aşırı kemer sıkma, kendi kendini engeller" dedi.