Advertisement

Asya paraları, küresel ekonomik yavaşlamanın, bölgenin büyümesini destekleyen ihracatçıların görünümünü kötüleştireceği endişeleriyle düşüş kaydetti. Filipin pezosu, Asya paralarındaki düşüşe öncülük etti.

Bloomberg-JP Morgan Asya Dolar Endeksi, Salı günü açıklanan Euro Bölgesi ekonomisinin ikinci çeyrekte daraldığını gösteren verinin sornasında 1 haftanın en düşük seviyesine geriledi. Hindistan, Güney Kore, Endonezya ve Tayvan'da denizaşırı satışlar düştü. Filipinler Merkez Bankası Başkanı Amando Tetangco, Asya'nın
en büyük ekonomisi Çin'deki yavaş büyümenin, Filipinler'in ihracatına zarar verebileceğini söyledi.

Küresel büyümedeki zayıflamanın Asya'daki ihracatlar için çanları çaldırdığını söyleyen Hong Kong'tak Societe Generale SA'nın sabit gelirli varlık stratejistlerinden Wee-Khoon Chong, bu durumun Asya'nın büyümesini de azaltabileceğini ve para birimlerini de aşağı çekeceğini belirtti.

Yen hariç Asya'da en çok işlem gören 10 para biriminin hareketini izleyen Asya Dolar Endeksi yzüde 0.1 kayıpla 115.28 puana geriledi. Endeks 115.27 puandan 3 Ağustos'tan bu yana en düşüğünü test etmişti. Filipinler pezosu, dolar karşısında yüzde 0.5 değer kaybederek 42.115'e, Tayland bahtı yüzde 0.3 zayıflayarak 31.51'e ve Malezya ringgiti de yüzde 0.2 düşüşle 3,1241'e geriledi.

Hindistan Dış Ticaret Genel Direktörü Anup Pujari dün ülkenin ihracatının yüzde 14.8 düşüşle 22.4 milyar dolara gerilediğini açıkladı. Yatırımlardaki azalma ve ihracattaki düşüş, ülke ekonomisini yavaşlattı. Hindistan'ın GYSH'si 2. çeyrekte yıllık bazda yüzde 5.3 ile 2003'ten bu yana en yavaş büyümesini kaydetti.