Advertisement

Milyarder yatırımcılar George Soros ve John Paulson, altın fiyatlarının 2008'den beri en çok düşüşü göstermesi ile Soros ve Paulson ikinci çeyrekte altın destekli en büyük ETF'deki paylarını artırdı.

ABD'nin sermaye piyasaları regülatörü SEC'in açıkladığı ikinci çeyrek verilerine göre Soros Fon Yönetimi 30 haziran tarihi itibarı ile üç ay öncesine göre altın destekli ETF SPDR Gold Trust'taki yatırımlarını yaklaşık iki katından fazlaya çıkararak 884,400 hisseye yükseltti. Paulson & Co. ise varlıklarını yüzde 26 artırarak 21.8 milyon hisseye çıkardı. Altın, ikinci çeyrekte yüzde 4 kayıp vererek 30 eylül 2008 tarihinden beri en büyük kaybını gerçekleştirdi.

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi ve Amerikan Merkez Bankası Fed'in Başkanı Ben S. Bernanke küresel büyüme görünümünü düşürürken teşvik araçları ile ilgili bir açıklama yapmazlarken enflasyona karşı önlem almak adına kıymetli metale olan talep arttı. Haziran ayının sonunda beri altın fiyatları pek fazla değişim göstermedi.

 

Fed'in borçlanma oranlarını rekor düşük seviyeye çekmesi ve kısaca QE diye anılan parasal genişlemeye iki tur gitmesi ile altın aralık 2008 - haziran 2011 arasında yüzde 70 değer kazandı. Yüksek faizli mortgage piyasası sayesinde 2007 yılında milyarder olan 56 yaşındaki Paulson, düşük altın fiyatları ve madencilik hisselerindeki düşüşün kayıplara sebep olması ile temmuz ayına dek altın fonunun yüzde 23'ünü kaybetti. Paulson'ın sözcüsü Armel Leslie ve Soros'un sözcüsü Michael Vachon konuyla ilgili yorum yapmaktan kaçındılar.

 

BU HABERE YORUM YAZ
 
23 Ağustos 2012 Perşembe, 16:53 Misafir 15 ağustos ta soros altın alımı yapıyor altın rezervini ikiye katlıyor derken soros enayimiki altın fiyatı düşecek beklentisinde iken altın alsın adamın işi gücü bu yoldan para kazanmakken aldı bugün 23 ağustos ne oldu altın duştümü daha ne kadar çıkacağıda meçhul demekki adamların bir bildiği varmış dinlemek lazim
21 Ağustos 2012 Salı, 18:29 Misafir bayram bitti ama altın da bayramı yaşayacak altın bu ay sonu 1700 ş ons
16 Ağustos 2012 Perşembe, 17:15 Misafir altın bın geliyorum diyor görün artık nereye kadar tutabilirler aynı şey daha önce dolarda yaşanmadı mı