Advertisement

Avrupa Birliği Ekonomi ve Paral İşlerden sorumlu üyesi Olli Rehn, İspanyol hükümetinin kurtarma istemeyi değerlendirdiğinin sinyalini verdi. New York'ta Bloomberg televizyonuna verdiği röportajında "İspanyol hükümeti bu fikre açık, ancak karar verilmedi" ifadeleriyle dikkat çeken Rehn, ülkenin böyle bir talepte bulunması hâlinde harekete geçmeye hazır olduğunu söyledi.

Rehn'in açıklamaları, 5.7 milyon işsiz için destek işsizlik yardımını genişletmeye hazırlanan İspanya Başbakanı Mariano Rajoy'un, "mantıklı görünürse" Avrupa Merkez Bankası'ndan İspanyol tahvillerini satın almasını isteyeceğini söylemesinin ardından geldi.

İspanya kralı Juan Carlos ile görüşmesinin ardından muhabirlerin sorularını yanıtlayan Rajoy, tek kriterin İspanyolların genel çıkarının korunması olduğunu belirtti. Sıradışı işsizlik yardımının süresinin dolmasının yalnızca bir gün öncesinde Rajoy aynı zamanda hükümetin ödemeleri 6 ay daha devam ettireceğini söyledi.

İspanya'nın 10 yıllık tahvillerinin getirisi 24 Temmuz'da yüzde 7.62'ye tırmanarak, Yunanistan, Portekiz ve İrlanda'nın kurtarma paketine başvurdukları zaman sahip oldukları borçlanma maliyeti seviyelerini aştı.

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi'nin 2 Ağustos'ta, ülkelerin kurtarma fonundan talepte bulunması ve zorlu şartları kabul etmesi hâlinde bankanın, ülke tahvillerini satın alabileceğini söylemesinin ardından İspanya'nın borçlanma maliyetleri düşüşe geçti.