Advertisement

Dünyanın en büyük ikinci ekonomisi Çin'de yavaşlayan ekonominin, tüketici elektroniklerinden, sigortaya, şirketlerin taleplerini azaltacağı kaygıları üzerine gelişen piyasalar endeksi düştü.

Suning Appliance Co. ve Çin'in en büyük ikinci elektronik mağazası Gome Electrical Appliances Holding Ltd., şirketlerin fiyat indirmesi üzerine düşüş kaydetti. Çin'in en büyük sigorta şirketi China Life Insurance Co., düşük prim geliri açıklamasının ardından yüzde 3 geriledi. PPB Group Bhd., ortağı Wilmar International Ltd.'ın kârının azalmasıyla yüzde 4.2 değer kaybetti.

MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi yüzde 0.4 düşüşle 973.64 puana geriledi. Endeksteki finansal ve enerji grupları en çok değer kaybeden sektörler oldu. Hang Seng China Enterprises Endeksi yüzde 1.4 kayıpla 23 Temmuz'dan bu yana en sert düşüşünü kaydetti. Hindistan ve Güney Kore Borsaları tatil sebebiyle kapalıydı.

BDO Unibank Inc.'in baş piyasa stratejisti Jonathan Ravels, yavaşlayan Çin ekonomisinin diğer pazarlara da yansıdığını söyledi.

Gelişen piyasalar endeksi bu  yıl yüzde 6.2 kazançla, yüzde 7.9 artış kaydeden MSCI Dünya Endeksi'nin gerisinde kaldı. MSCI Dünya Endeksi tahmini kazançlarının 12.6 katından, MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi ise 10.8 katından fiyatlanıyor.