Advertisement

İngiltere'de işsizlik başvuruları Temmuz ayında, Olimpiyat Oyunları'nın Londra'da ilave iş imkanlaı sağlamasının ardından beklenmedik bir şekilde düştü. Bunun yanında, işsizliğin daha geniş ölçümü de son bir yılın en düşük seviyesine indi. Bu durum, derinleşen resesyona karşın istihdam piyasasının güçlü kaldığını işaret ediyor.

İşsizlik başvuruları Temmuz ayında 5,900 düştü. Bloomberg News'un anketine katılan 29 ekonomistin tahminlerinin medyanına göre, bu verinin 6,000 artması bekleniyordu. ILO standartlarında ölçülen işsizlik oranı, yılın ikinci çeyreğinde, yüzde 8'e inerek, geçen yılın Nisan-Haziran döneminden bu yana en düşük seviyesine indi.

Ekonominin daralmakta olduğu dönemde firmaların işe almalara devam etmesi, Başbakan David Cameron ve endişeli ekonomistlere güven sağladı. Bazı ekonomistler ise, istihdamdaki iyileşmenin srüdürülemez olduğunu ve işsizliğin önümüzdeki aylarda yükselebileceğini kaydediyorlar.

Londra'da Investec Securities ekonomistlerinden Victoria Clarke, "Önümüzdeki aylarda, yılın başından bu yana gördüğümüz zayıflıkların bazılarının, istihdam piyasasında yansımasını bulduğunu göreceğiz" dedi ve "Üçüncü çeyrek boyunca, biraz daha fazla zayıflık görmeyi bekliyoruz. Ekonomik veriler ile istihdam verileri arasında bir uyumsuzluk var" değerlendirmesinde bulundu.

Çalışan sayısı yılın ikinci çeyreğinde, 201,000 artarak 29.5 milyona çıktı ve 2008'den bu yana en yüksek seviyesine ulaştı. Londra bu artışın yarısına sahne oldu ve bu durum, kısmen, 12 Ağustos'ta sona eren Olimpiyat Oyunları'ndan kaynaklanan istihdamla gerçekleşti.

İşsiz sayısı ise 46,000 düşerek 2.56 milyona geriledi ve bu düşüşün 42,000'i Londra'da oldu.

Genel olarak, istihdam piyasası ekonomik gerilemelere daha yavaş bir tepki veriyor. Zİra işverenler, ekonomik zayıflığın geçici olduğunu düşündüklerinde, ellerindeki nitelikli istihdamı tutmaya yöneliyorlar. Ancak ekonomistler, ekonominin üç çeyrekti daralma göstermesine karşın, nasıl istihdam yaratmaya devam ettiğini açıklamakta zorlanıyorlar. İngiltere Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Charles Bean, geçen hafta yaptığı açıklamda, sonuç olarak verimlilikteki yabın, "gerçek bir ekonomik bilmece" olduğunu söyledi.

İşsizlik başvuruları oranı ise Temmuz ayında değişmeyerek yüzde 4.9'da kaldı. İşsizlik başvurularının Haziran ayı verisi ise 6,100 yükselişten 1,000 yükselişe revize edildi.

BU HABERE YORUM YAZ
 
15 Ağustos 2012 Çarşamba, 13:07 Misafir artık piyasalardaki hiç bir veriye güven kalmadı, herkes anlamakta zorluk çekiyor. ingiltere'deki onca skandaldan sonra, yarın öbür gün bu tür verilerde de skandallar ortaya çıkarsa şaşırmamak lazım.